- TURYSTYKA
- >
- Atrakcje turystyczne
Atrakcje turystyczne
-
Kliczków - zespół parkowo-pałacowy
Cały kompleks powstał pod koniec XIV wieku, gruntowej rozbudowy i przebudowy dokonano w wieku XIX. Renesansowy dwór stanowi najstarszą część zamku. Szczególnie romantyczny charakter nadano północnej części parku, gdzie na wielkiej polanie wykonano staw zasilany spływającą ze zmeliorowanych łąk wodą. Późniejszym neoromantycznym elementem parku był nie zachowany do dziś grobowiec-mauzoleum wykonany z marmuru oraz szczątkowo zachowany cmentarz koński z kamiennymi nagrobkami koni. Dziś w Zamku mieści się tu Centrum Konferencyjno – Wypoczynkowe.
-
Kliczków - kościół pw. Pokłonu Trzech Króli
Pochodzi z XV wieku, we wnętrzu kościoła są dwa rzeźbione ołtarze w drewnie. Trzyczęściowy ołtarz główny przedstawia Pokłon Trzech Króli, drugi boczny ołtarz zaliczany jest do najcenniejszych zabytków w tym kościele, jest to drewniane (sosnowo-lipowe) epitafium ufundowane i poświęcone rodzinie Rechenbergów.
-
Dom zabytkowy w Kliczkowie
Dworskie czworaki z XIX wieku o charakterystycznej zabudowie ryglowej.
-
Tomisław
Kościół parafialny pw. Stygmatów św. Franciszka z Asyżu, z dzwonnicą i cmentarzem kościelnym otoczonym murem kamiennym z bramą.
-
Kościół poewangelicki w Parowej
Obecnie kościół parafialny pw. Św. Antoniego Padewskiego wraz z kaplicą cmentarną i cmentarzem przykościelnym. Kościół wyposażony jest w 13 zabytków ruchomych m.in. ołtarz, ambona, drewniane empory. Ołtarz z XVII wieku, dwukondygnacyjny, przedstawiający postać Św. Antoniego.
-
Zakłady ceramiczne w Parowej
Zafascynowani tutejszą tradycją starej ceramiki, producenci wyspecjalizowali się w ręcznej technologii wytwarzania kamionki użytkowej, zdobionej metodą stempelkową. W miejscowych punktach sprzedaży w Parowej można bezpośrednio od producentów nabyć oryginalne wyroby ceramiczne.
-
Luboszów
Gospodarstwo pasieczne Jerzego i Krystyny Słoneckich prowadzone jest od 1957 roku i znajduje się w najmniejszej polskiej wsi liczącej dwoje mieszkańców. Zajmuje się produkcją miodów gatunkowych oraz produktów pszczelich. Tradycja pszczelarska przekazywana jest w rodzinie od dwóch pokoleń. Od maja do października w gospodarstwie można prześledzić produkcję miodu, zobaczyć pracę pszczół w ulu pszczelim i zwiedzać pracownię pszczelarską wraz z muzeum.