Bezpieczne użytkowanie urządzeń rolniczych – prace siewnikiem
Powrót do AKTUALNOŚCI: Aktualności
Bezpieczne użytkowanie
urządzeń rolniczych – prace siewnikiem
Współcześnie trudno wręcz wyobrazić sobie gospodarstwo rolne bez maszyn, ponieważ czynią one pracę lżejszą i wydajniejszą, ale mechanizacja niesie też różnego typu zagrożenia dla zdrowia i życia rolników. Najwięcej wypadków zdarza się przy obsłudze ciągników rolniczych, pilarek tarczowych i łańcuchowych, siewników zbożowych, kosiarek i elektronarzędzi, zatem przystępując do pracy z ich użyciem należy zachować szczególną ostrożność.
Maszyny rolnicze przeznaczone są na ogół do cięcia, rozdrabniania, miażdżenia i podobnych czynności, zatem ich cechą charakterystyczną są odkryte części robocze, a to – przy niewłaściwym ich użytkowaniu lub nieuwadze – może doprowadzić do wypadku. Trzeba pamiętać, że maszyny tego typu może obsługiwać jedynie dorosła zdrowa osoba przeszkolona w zakresie ich obsługi i bezpieczeństwa pracy. A także taka, która posiada odpowiednie uprawnienia, np. prawo jazdy kategorii T, jeśli kieruje ciągnikiem.
Najpierw kontrola, potem praca
Przed przystąpieniem do pracy siewnikiem, należy zawsze każdorazowo sprawdzić stan techniczny zarówno siewnika, jak i ciągnika. Ponadto operator powinien zapoznać się
z instrukcją bezpiecznej eksploatacji siewnika, w tym z zasadami jego konserwacji i regulacji. Należy pamiętać, by obsługując siewnik stosować odzież roboczą: poły bluzy powinny być zapięte, czapka założona tak, by zakrywała włosy lub je spinała, a mankiety rękawów nie mogą luźno zwisać. Buty muszą być pełne, z podeszwą antypoślizgową i podnoskiem chroniącym palce stóp. Przy pracach związanych z wsypywaniem zaprawionego ziarna należy założyć rękawice ochronne i maseczkę.
Zanim uruchomisz siewnik
Zanim uruchomisz siewnik, sprawdź, czy w zbiorniku i w aparatach wysiewających nie ma przerośniętych nasion, sznurka, narzędzi. Do napełnienia zbiornika na platformie załadowczej można przystąpić dopiero po opuszczeniu go do położenia roboczego. Wykonując ręczny załadunek należy przestrzegać norm dźwigania ciężarów i czynić to tak, by nie doznać urazu: podnosić worek z materiałem siewnym stojąc w lekkim rozkroku przy zgiętych kolanach
i prostych plecach, a wstając z ładunkiem – chwycić go jedną ręką od spodu i przytrzymać drugą. Trzeba też unikać przenoszenia ciężarów przy jednoczesnym skręcie tułowia.
Upewnij się, czy możesz ruszyć
Przed ruszeniem każdorazowo trzeba sprawdzić, czy w pobliżu ciągnika i siewnika nie znajdują się osoby niewidoczne z miejsca operatora, np. dzieci. Żadne osoby nie mogą przebywać
też obok już po ustawieniu maszyny na polu. Podczas przejazdu transportowego maszyna jest uniesiona, dlatego przed opuszczeniem dźwignia sterowania podnośnika hydraulicznego musi być zawsze zabezpieczona.
Apteczka i telefon
Podczas pracy należy robić przerwy, bo zmęczenie obniża sprawność, podobnie jak choroba.
Należy przypilnować, by w ciągniku była apteczka pierwszej pomocy. Z kolei posiadanie
przy sobie sprawnego telefonu komórkowego umożliwi w razie potrzeby szybkie wezwanie pomocy.
Anna Krystyniak
Placówka Terenowa KRUS
w Bolesławcu